Mediacja w Postępowaniu Dyscyplinarnym
Zalety mediacji
Ideą mediacji jest załagodzenie lub wygaszenie konfliktu istniejącego między stronami.
Wspólne poszukiwanie akceptowalnego rozwiązania przez równouprawnione jednostki zwiększa szansę na pozytywne zakończenie sporu.
Dlaczego warto korzystać z mediacji?
- ODFORMALIZOWANIE
Mediację cechuje brak formalizmu.
Sam przebieg mediacji uzależniony jest od woli i aktywności stron, które to spólnie poszukują rozwiązania, decydując jednocześnie o częstotliwości i liczbie spotkań z mediatorem.
- DOBROWOLNOŚĆ
Dzięki dobrowolności mediacji, zostaje ona wszczęta jedynie za zgodą wszystkich stron sporu.
Na każdym etapie mediacji uczestnicy mogą z niej zrezygnować bez ponoszenia konsekwencji prawnych.
Wzięcie udziału w mediacji nie stwarza dla uczestników konieczności zawarcia ugody.
W przypadku braku zawarcia ugody przed mediatorem, strona sporu nie traci uprawnienia do kontynuacji klasycznej formy postępowania dyscyplinarnego uregulowanej we właściwych przepisach.
- DOGODNOŚĆ
Mediacja pozwala rozwiązać nieporozumienie w przyjaznej atmosferze dialogu. Prowadzenie mediacji na neutralnym gruncie, zazwyczaj w siedzibie mediatora, sprawia, że mediacja jest mniej stresująca od postępowania dyscyplinarnego.
Dobrodziejstwo mediacji przejawia się również tym, że z uwagi na szczególne okoliczności (m.in. znaczna odległość pomiędzy stronami, choroba jednej ze stron) może być przeprowadzona w formie zdalnej.
- KAŻDY WYGRYWA
W przeciwieństwie do tradycyjnej formy postępowania dyscyplinarnego, w mediacji wygrywa każdy. Mediator zapewnia stronom możliwość wypracowania ugody indywidualnie dobranej do interesów wszystkich uczestników mediacji, przez co zwiększa się poczucie sprawiedliwości.
- KONTROLA NAD SPOREM
Mediator nie narzuca stronom rozstrzygnięcia danej sytuacji konfliktowej.
W mediacji to strony wspólnie szukają rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich.
W efekcie, ich energia skupia się na rozwiązaniu problemu, a nie na próbie przekonywania się o słuszności swoich racji. Dzięki temu strony zachowują kontrolę nad przebiegiem i wynikiem mediacji. Strony podejmują samodzielnie decyzje o ważnych kwestiach, nie pozostawiając ich w rękach podmiotu decydującego o sposobie zakończenia postępowania dyscyplinarnego.
- BEZSTRONNOŚĆ
Bezstronność mediatora przejawia się tym, że mediator nigdy nie ocenia i nie faworyzuje żadnej ze stron. Rolą mediatora jest pomoc w prowadzeniu rozmowy pomiędzy stronami, a także pomoc w określeniu kwestii do dyskusji i zmaksymalizowaniu szans na wypracowanie porozumienia, traktując przy tym każdą ze stron w sposób równy.
- NEUTRALNOŚĆ
Neutralność przejawia się w tym, że mediator nie pokazuje uczestnikom swoich poglądów, czy wartości, ani sposobów rozwiązania sporu. Zatem kwestia w jaki sposób strony zdecydują się zakończyć spór, zależy od nich samych.
- RÓWNOŚĆ STRON
Mediacja zapewnia równorzędną pozycję dla wszystkich stron konfliktu. Mediator w równym stopniu dopełnia starań w znalezieniu akceptowalnego dla stron rozwiązania, dbając o to, by żadna ze stron nie poczuła się w gorszej pozycji, czy też odczuwała nacisk związany z podjęciem konkretnej decyzji, czy zmuszana do zawarcia ugody.
- EFEKTYWNOŚĆ
Przejawia się w tym, że w przypadku wypracowania satysfakcjonującego wszystkie strony porozumienia, w dalszym etapie zauważalna jest większa odpowiedzialność za jego realizację.
Strony, które same wypracowały ugodę, czują się bardziej odpowiedzialne za jej wykonanie.
- SZYBKOŚĆ
Wpływa korzystnie na czas trwania postępowania dyscyplinarnego, gdyż pozwala dojść do porozumienia w ciągu kilka godzin, bądź 2-3 posiedzeń mediacyjnych, które mają miejsce zazwyczaj w przeciągu jednego miesiąca. Dynamika mediacji zależy od aktywności stron.
- POUFNOŚĆ I DYSKRECJA
Mediacja, jest poufna, zarówno dla mediatora jak i stron. Zarówno o mediacji, jej przebiegu i wyniku nie informuje się osób trzecich. Gwarancja zachowania dyskrecji pozostaje szczególnie cenna w przypadku spraw osobistych, czy dotyczących tajemnicy zawodowej.
- ELASTYCZNOŚĆ
Mediacja pozwala wypracować stronom akceptowalne rozwiązania problemu, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, nie są w tym ograniczane formalizmem proceduralnym.
Mediacja daje możliwość zastosowania ogromnej ilości nieszablonowych rozwiązań.
- DBANIE O PRZYSZŁOŚĆ
Próba rozwiązania sporu w drodze mediacji stwarza możliwość usunięcia na trwałe konfliktu, do jakiego doszło pomiędzy stronami.
Jest to możliwe dzięki wsparciu komunikacji pomiędzy stronami przez mediatora.
Wzajemne wysłuchanie się pozwala poznać potrzeby i argumenty drugiej strony, obniża poziom negatywnych emocji przez co strony mogą utrzymać wzajemne relacje nawet po rozwiązaniu sporu, a także zachować dobry wizerunek.
- KORZYŚĆ DLA RELACJI SPOŁECZNYCH
Mediacja służy zapewnieniu harmonii społecznej i konstruowaniu prawidłowych relacji międzyludzkich. Sprzyja także budowaniu porozumienia, łamaniu barier i niwelowaniu napięcia.