Postanowienie WSD z dnia 31 sierpnia 2022 r.

Sygn. akt: WSD 69/22

 

 

POSTANOWIENIE

 

 

Dnia 31 sierpnia 2022 r.

 

Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury

w składzie

 

Przewodniczący:  SWSD adw. Marcin Kondracki (spraw.)

Członkowie:          SWSD adw. Krzysztof Kaczmarek

                                        SWSD adw. Jerzy Michalewski

                             

przy udziale: Z-cy Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury

adw. Marcina Komara

oraz  protokolanta: adw. Agnieszki Anny Kacperskiej

 

w sprawie dyscyplinarnej adw. XY z zażalenia Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz Pana Marcina Pawłowskiego na postanowienie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej
w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. SD 36/21

 

na podstawie art. 430 k.p.k. w zw. z art. 429 § 1 k.p.k. i w zw. z art. 95 n Ustawy Prawo o Adwokaturze oraz w zw. z art. 95 j pkt 2 Ustawy Prawo o Adwokaturze

postanawia:

Pozostawić bez rozpoznania zażalenia Rzecznika Dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz pokrzywdzonego X na postanowienie Sądu Dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. akt SD 36/21, z uwagi na niedopuszczalność środka odwoławczego.

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 22 lutego 2022 r., na podstawie art. 95j ustawy z dnia 26 maja 1982r. Prawo o adwokaturze, Sąd Dyscyplinarny Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu postanowił:

1.     nie uwzględnić wniosku Rzecznika Dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej o tymczasowe zawieszenie w czynnościach adw. XY z dnia 14 grudnia 2021 r.; oraz

2.     nie uwzględnić wniosku pokrzywdzonego X o tymczasowe zawieszenie w czynnościach adw. XY z dnia 28 października 2021 r.

Od postanowienia sądu I instancji, w dniu 1 marca 2022 r. zażalenie wniósł Rzecznik Dyscyplinarny Wielkopolskiej Izby Adwokackiej zaskarżając w całości przedmiotowe postanowienie oraz zaskarżonemu postanowieniu zarzucając obrazę:

1.     przepisu art. 7 k.p.k. w zw. z art. 92 § 1 k.p.k. - poprzez brak wszechstronnego rozpatrzenia przez Sąd Dyscyplinarny zebranego materiału dowodowego i niesłuszne przyjęcie, że w sprawie nie zachodzą szczególne okoliczności, o których mowa w art. 95j ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze  uzasadniające orzeczenie tymczasowego zawieszenia w czynnościach zawodowych adw. XY, mimo, iż charakter i waga zarzutów postawionych adw. XY w postępowaniu dyscyplinarnym sygn. RD 37/21 czyni takie twierdzenie w pełni zasadnym;

2.     przepisu art. 94 § 1 pkt 5 k.p.k. w zw. z art. 98 § 1 k.p.k. - poprzez naruszenie przez Sąd Dyscyplinarny spoczywającego na nim obowiązku i niesporządzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia z dnia 22 lutego 2022 r., skutkiem czego skarżący został pozbawiony możliwości zapoznania się z powodami uznania przez Sąd Dyscyplinarny wniosku skarżącego z dnia 14 grudnia 2021 r. o tymczasowe zawieszenie w czynnościach zawodowych adw. XY za niezasadny.

W związku z powyższym, Rzecznik Dyscyplinarny wniósł o:

1.     o zmianę zaskarżonego postanowienia i tymczasowe zawieszenie w czynnościach zawodowych adw. XY; ewentualnie

2.     o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy Sądowi Dyscyplinarnemu Wielkopolskiej Izby Adwokackiej do ponownego rozpoznania;

Od zaskarżonego postanowienia zażalenie w dniu 2 marca 2022 r. wniósł również pokrzywdzony X, wnosząc o uchylenie w całości zaskarżonego postanowienia i zmianę zaskarżonego postanowienia w ten sposób aby tymczasowo zawiesić adw. XY do czasu prawomocnego zakończenia postępowania dyscyplinarnego.

W dniu 11 kwietnia 2022 r. pokrzywdzony wniósł pismo o tytule ?Zażalenie?, stanowiące uzupełnienie zażalenia wniesionego w dniu 2 marca 2022 r., w którym rozwinął swoje stanowisko oraz podtrzymał dotychczasowe wnioski.

Zarządzeniem z dnia 15 kwietnia 2022 r., Prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu:

1.     odmówił przyjęcia zażalenia Rzecznika Dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej z dnia 1 marca 2022 r. od postanowienia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r.;

2.     odmówił przyjęcia zażalenia pokrzywdzonego X z dnia 2 marca 2022 r. od postanowienia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r.;

3.     odmówił przyjęcia zażalenia pokrzywdzonego X z dnia 11 kwietnia 2022 r. od postanowienia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r.

Od zarządzenia Prezesa Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2022 r., w dniu 12 maja 2022 r., Rzecznik Dyscyplinarny Wielkopolskiej Izby Adwokackiej wniósł zażalenie zaskarżając w całości przedmiotowe zarządzenie oraz wnosząc o zmianę zaskarżonego zażalenia i przyjęcia zażalenia Rzecznika Dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej z dnia 1 marca 2022 r. od postanowienia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r.

Zażalenie na przedmiotowe zarządzenie w dniu 6 maja 2022 r. wniósł również pokrzywdzony X.

Zarządzeniem Prezesa Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 23 maja 2022 r., Prezes Sądu Dyscyplinarnego Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu zarządził:

1.     uwzględnić zażalenie Rzecznika Dyscyplinarnego z dnia 12 maja 2022 r. oraz zażalenie pokrzywdzonego z dnia 6 maja 2022 r. i zmienić zarządzenie z dnia 15 kwietnia 2022 r., poprzez przyjęcie do rozpoznania:

a)     zażalenia Rzecznika Dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej z dnia 1 marca 2022 r. od postanowienia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r.;

b)    zażalenia pokrzywdzonego X z dnia 2 marca 2022 r. od postanowienia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r.;

c)     zażalenia pokrzywdzonego X z dnia 11 kwietnia 2022 r. od postanowienia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Poznaniu z dnia 22 lutego 2022 r.

2.     wniesione zażalenia przekazać Wyższemu Sądowi Dyscyplinarnemu do rozpoznania.

Wyższy Sąd Dyscyplinarny zważył, co następuje:

W ocenie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zażalenia wniesione zarówno przez Rzecznika Dyscyplinarnego Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, jak i pokrzywdzonego należy pozostawić bez rozpoznania.

Zgodnie z treścią art. 95j ust. 1 Prawa o adwokaturze: ?Adwokat lub aplikant adwokacki, przeciwko któremu toczy się postępowanie dyscyplinarne lub karne, może być tymczasowo zawieszony w czynnościach zawodowych przez sąd dyscyplinarny w szczególnie uzasadnionych okolicznościach sprawy. Postanowienie o tym zawieszeniu wydaje sąd dyscyplinarny z urzędu bądź na wniosek stron?. Zgodnie z treścią przepisu art. 95j ust. 2 Prawa o adwokaturze: ?Postanowienie sądu dyscyplinarnego o tymczasowym zawieszeniu jest natychmiast wykonalne. Na postanowienie to przysługuje zażalenie?.

Zdanie drugie art. 95j ust. 2 Prawa o adwokaturze, przewiduje możliwość zaskarżenia postanowienia o tymczasowym zawieszeniu adwokata w czynnościach zawodowych w odniesieniu do natychmiast wykonalnego postanowienia o tymczasowym zawieszeniu ? zgodnie ze zd. 1 art. 95j ust. 2 Prawa o adwokaturze. Nie budzi wątpliwości, że możliwość zaskarżenia odnosi się do postanowienia, w wyniku którego dochodzi do zastosowania wobec obwinionego środka w postaci tymczasowego zawieszenia w czynnościach zawodowych, gdyż dodanie sformułowania odnoszącego się do natychmiastowej wykonalności może odnosić się jedynie do postanowienia orzekającego zastosowanie tego środka.

Argumentem przemawiającym za taką wykładnią przedmiotowego przepisu jest również zastosowana przez ustawodawcę forma językowa. Sformułowanie ?postanowienie o tymczasowym zawieszeniu? zawęża rodzaj rozstrzygnięcia zawartego w takim postanowieniu jedynie do rozstrzygnięcia nakładającego na obwinionego środek w postaci tymczasowego zawieszenia. W przypadku odmiennej intencji ustawodawca winien zastosować, i zastosowałby, formę językową w postaci ?postanowienia w przedmiocie wniosku?, która swoim zakresem obejmowałaby każdy rodzaj rozstrzygnięcia ? zarówno rozstrzygnięcie nakładające na obwinionego omawiany środek, jak i rozstrzygnięcie odmawiające nałożenia takiego środka. W takiej formie sformułowany został art. 95j ust. 3 Prawa o adwokaturze stanowiący, że: ?Tymczasowo zawieszony może w każdym czasie składać wniosek o uchylenie postanowienia o tymczasowym zawieszeniu. Na postanowienie w przedmiocie wniosku zażalenie przysługuje tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej trzech miesięcy od dnia wydania postanowienia w przedmiocie tymczasowego zawieszenia?. Zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem, zażalenie przysługuje na jakiekolwiek rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku o uchylenie postanowienia o tymczasowym zawieszeniu. Należy przyjąć, że zabieg językowy ustawodawcy w postaci użycia sformułowania ?postanowienie o tymczasowym zawieszeniu?, użyty w art. 95j ust. 2 Prawa o adwokaturze miał na celu ograniczenie możliwości wniesienia środka zaskarżenia, jedynie do postanowienia nakładającego na obwinionego środek w postaci tymczasowego zawieszenia.

Prawidłowa wykładnia przepisu art. 95j ust. 2 Prawa o adwokaturze stanowi, że środek odwoławczy, w postaci zażalenia, od postanowienia o tymczasowym zawieszeniu adwokata w czynnościach można wnieść jedynie w przypadku, gdy wydano postanowienie o zastosowaniu wobec obwinionego środka w postaci tymczasowego zawieszenia w czynnościach. W przypadku postanowienia nie uwzględniającego wniosku o zawieszenie w czynnościach zawodowych  względem obwinionego ustawodawca nie przewidział możliwości skutecznego zaskarżenia takiego postanowienia przez żadną ze stron postępowania dyscyplinarnego.

Zgodnie z art. 95n Prawa o adwokaturze w zw. z art. 459 § 1 oraz art. art. 459 § 2 k.p.k. zażalenie przysługuje na postanowienia sądu zamykające drogę do wydania wyroku, chyba że ustawa stanowi inaczej oraz na postanowienia co do środka zabezpieczającego oraz na inne postanowienia w wypadkach przewidzianych w ustawie. Postanowienie o zawieszeniu adwokata w czynnościach zawodowych nie może być traktowane jako postanowienia kończące postępowanie w sprawie, nie może być również traktowane jako postanowienia zamykające drogę do wydania wyroku. Jest to rozstrzygnięcie o charakterze incydentalnym, które może zostać zaskarżone zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie Prawo o adwokaturze. W przedmiotowej sprawie, z przyczyn wskazanych powyżej, postanowienie to nie podlega zaskarżeniu, nie może być uznane jako postanowienie kończące postępowanie, czy postanowienie w przedmiocie środka zabezpieczającego, toteż nie przysługuje od niego żaden środek odwoławczy. Powyższe nie stoi na przeszkodzie i nie odbiera stronom uprawnienia do wniesienia w przyszłości ponownego wniosku o zastosowanie środka w postaci tymczasowego zawieszenia adwokata w czynnościach zawodowych, jeżeli zaktualizują się przesłanki do jego zastosowania wobec obwinionego.

Zgodnie z art. 430 § 1 k.p.k. sąd odwoławczy pozostawia bez rozpoznania przyjęty środek odwoławczy, między innymi, jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 429 § 1 k.p.k. Zgodnie z art. 429 § 1 k.p.k. prezes sądu pierwszej instancji odmawia przyjęcia środka odwoławczego, między innymi, jeżeli jest niedopuszczalny z mocy ustawy. Zgodnie z argumentacją przytoczoną powyżej, zażalenie na postanowienie nieuwzględniające wniosku o zastosowanie tymczasowego zawieszenia adwokata w czynnościach zawodowych jest niedopuszczalne. W związku z tym, prezes sądu pierwszej instancji, powinien odmówić przyjęcia zażalenia zarówno Rzecznika Dyscyplinarnego, jak i pokrzywdzonego.

Mając powyższe na uwadze, należało orzec jak w sentencji.

 

 

 

 

 

Hasło: uzasadnienie, obwiniony, wnoszenie środków odwoławczych.

Sygnatura: WSD 69/22

Tagi

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.