Postanowienie WSD z dnia 18 stycznia 2023 r. (4)
Sygn. akt: WSD 124/21
POSTANOWIENIE
Dnia 18 stycznia 2023 r.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury
w składzie
Przewodniczący: SWSD adw. Stefan Jacyno
Członkowie: SWSD adw. Małgorzata Tyszka- Hebda (spraw.)
SWSD adw. Przemysław Piotrowski
na posiedzeniu bez udziału stron
w obwinionego adw. XY z odwołania obwinionego od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Katowicach z dnia 15 czerwca 2021 r., w sprawie sygn. akt SD 19/20
na podstawie art. 17 § 1 pkt 11 k.p.k. w zw. z art. 95n pkt 1 i art. 80 a contrario ustawy Prawo o Adwokaturze
postanawia
umorzyć postępowanie dyscyplinarne wobec adw. XY
U z a s a d n i e n i e
Adwokat XY odwołał się od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Katowicach z dnia 15 czerwca 2021 roku w którym to orzeczeniu obwiniony został uznany winnym tego, że:
- w okresie od marca 2020 r. wykonując zawód adwokata nie udzielił Kierownikowi Referatu Skarg i Wniosków Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Izby Adwokackiej w Katowicach wyjaśnień, co stanowi naruszenie § 64 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w zw. z art. 80 ustawy Prawo o Adwokaturze za co wymierzona została kara nagany oraz koszty postępowania dyscyplinarnego.
W odwołaniu skarżący wskazał szereg naruszeń jakich miał dopuścić się Sąd orzekający w niniejszej sprawie, wnosząc o uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, ewentualnie zmianę orzeczenia poprzez uniewinnienie obwinionego, bądź zmianę orzeczenia i przyjęcie, że delikt stanowi czyn mniejszej wagi i umorzenie postępowania oraz zaniechanie obciążania obwinionego kosztami postępowania dyscyplinarnego.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny zważył, co następuje:
Nie wdając się w merytoryczną ocenę materiału dowodowego, zważywszy na fakt, że odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegają tylko adwokaci i aplikanci adwokaccy zgodnie z art. 80 Ustawy Prawa o Adwokaturze ? z uwagi na fakt, że do akt sprawy wpłynęła informacja oraz wyciąg z protokołu posiedzenia Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 19 października 2022 roku, z których to materiałów bezspornie wynika, że obwiniony XY na dzień wydania postanowienia nie jest już adwokatem wobec skreślenia go z listy adwokatów, a uchwała Rady Adwokackiej uprawomocniła się z dniem 2 listopada 2022 roku - należało na podstawie art. 17 § 1 pkt 11 k.p.k. w zw. z art. 95n pkt 1 ustawy Prawo o Adwokaturze umorzyć postępowanie dyscyplinarne.
Osoba skreślona z listy adwokatów i aplikantów adwokackich nie może być pociągnięta do odpowiedzialności dyscyplinarnej na co wskazuje stanowisko doktryny - komentarz do art. 80 Prawo o adwokaturze (Komentarz, WK 2016, Ceglarska-Piłat, M. Zbrojewska, P. Kruszyński).
Wyższy Sąd Dyscyplinarny wypowiadał się w tej kwestii w sprawie o sygnaturze WSD 105/12 z dnia 26 kwietnia 2014 roku, co do konieczności umorzenia postępowania, a także podstawy prawnej jaką jest inna okoliczność wyłączająca ściganie, tj. utrata przez obwinionego statusu adwokata.
Wobec powyższego postanowiono jak w petitum.