Orzeczenie WSD z dnia 31 sierpnia 2022 r.

Sygn. akt: WSD 64/22

 

 

ORZECZENIE

 

Dnia 31 sierpnia 2022 r.

 

Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury

w składzie

 

Przewodniczący:  SWSD adw. Marcin Kondracki

Członkowie:         SWSD adw. Krzysztof Kaczmarek (spraw.)

                            SWSD adw. Jerzy Michalewski

          

przy udziale: Z-cy Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury 
adw. Marcina Komara

 

oraz  protokolanta: adw. Agnieszki Anny Kacperskiej

 

w sprawie dyscyplinarnej adw. X i adw. Y z odwołania obrońcy obwinionych od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Łodzi z dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. SD 7/21

 

na podstawie art. 437 § 1 i 2 k.p.k. w zw. z art. 95n Ustawy Prawo o Adwokaturze

orzeka:

 

uchyla zaskarżone orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Łodzi z dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. SD 7/21 w całości i na podstawie art. 17 § 1 pkt 6 k.p.k. w zw. z art. 439 § 1 pkt 9 w zw. z art. 95n ust. 1 i art. 88 ust. 2 Ustawy Prawo o Adwokaturze umarza postępowanie.

 

 

 

Sygn. akt WSD 64/22

 

Uzasadnienie

 

Adwokat X został obwiniony o to, że w lutym 2017 roku w Łodzi nie dochował należytego nadzoru nad pracownikiem kancelarii, wskutek czego ten omyłkowo wysłał dokumentację sprawy - przekazaną adw. X i adw. Y przez XX i jego córkę ? na niewłaściwy adres do osób, dla których dokumentacja ta nie była przeznaczona tj. D. Sp. z o.o. z siedzibą w K. i do YY, co doprowadziło do naruszenia tajemnicy adwokackiej, czym dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego z art. 80 Prawa o adwokaturze w zw. z § 1 ust. 2, 8,19 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu.

 

Analogicznie, adwokat Y został obwiniony o to, że w lutym 2017 roku w Łodzi nie dochował należytego nadzoru nad pracownikiem kancelarii, wskutek czego ten omyłkowo wysłał dokumentację sprawy - przekazaną adw. 'X i adw. Y przez XX i jego córkę ? na niewłaściwy adres do osób, dla których dokumentacja ta nie była przeznaczona tj. D. Sp. Zo.o. z siedzibą w K. i do YY, co doprowadziło do naruszenia tajemnicy adwokackiej, czym dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego z art. 80 Prawa o adwokaturze w zw. z § 1 ust. 2, 8, 19 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu.

 

Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi, orzeczeniem z dnia 25 stycznia 2022 roku w sprawie sygn. akt SD 7/21 uznał obwinionego adwokata X winnym popełnienia zarzucanego mu (opisanego wyżej) przewinienia dyscyplinarnego wypełniającego dyspozycję art. 80 Prawa o Adwokaturze w zw. par. 1 ust. 2, par. 8, par. 19 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu i za to na podstawie art. 81 ust. 1 pkt 1 Prawa o Adwokaturze wymierzył obwinionemu karę upomnienia. Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi uznał również obwinionego adwokata Y winnym popełnienia zarzucanego mu (opisanego wyżej) przewinienia dyscyplinarnego wypełniającego dyspozycję art. 80 Prawa o Adwokaturze w zw. par. 1 ust. 2, par. 8, par. 19 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu i za to na podstawie art. 81 ust. 1 pkt 1 Prawa o Adwokaturze wymierzył obwinionemu karę upomnienia. Ponadto Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Łodzi na podstawie art. 95 I Prawa o Adwokaturze oraz art. 1 pkt a i b Uchwały 23/2017 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 1 lipca 2017 w sprawie określenia zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego obciążył każdego z obwinionych kwotą 1000 zł za dochodzenie dyscyplinarne oraz kwotą 1000 zł za postępowanie przed sądem dyscyplinarnym.

 

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd Dyscyplinarny wskazał, że okolicznością bezsporną w przedmiotowej sprawie był fakt, iż Kancelaria adwokatów X i Y omyłkowo odesłała wszystkie dokumenty przekazane jej prze z Firmę R.T Sp. z o.o. ze zleceniem wydania opinii czy nie nastąpiło naruszenie przepisów niedozwolonej konkurencji w określonym stanie faktycznym. W tym stanie rzeczy, zdaniem Sądu Dyscyplinarnego, przedmiotem rozważań Sądu było ustalenie formalnoprawnego charakteru przesłanej do firmy D. Sp. z o.o. dokumentacji. Sąd Dyscyplinarny nie podzielił przy tym stanowiska obwinionych, że w będącej przedmiotem oceny dokumentacji znajdowały się jedynie ogólnodostępne informacje. W ocenie Sądu Dyscyplinarnego przedmiotem przekazania były bowiem prywatne maile, kopia faktury Pro Forma, której przedmiotem sprzedaży były donice produkcji firmy należącej da skarżącego, cenniki i rysunki techniczne firmy R. T Sp. z o.o., jak również nieudostępniona zawartość dysku Google Drive, deklaracja zgodności czy wyniki sprzedaży.

 

W ocenie Sądu Dyscyplinarnego wskazana wyżej korespondencja miała charakter indywidualny, nie zawierała ogólnodostępnych informacji, a nadto przekazana została do osoby i podmiotu gospodarczego, co do których skarżący przypuszczał, że dokonują działań naruszających noszących znamiona czynów niedozwolonej konkurencji. Sąd Dyscyplinarny wskazał, że tajemnicą adwokacką są bowiem wszystkie wiadomości, dokumenty i notatki dotyczące sprawy uzyskane od klienta, natomiast zgodnie z dyspozycją § 19 ust 1-3 Kodeksu Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, adwokat zobowiązany jest zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Znajdujące się w aktach adwokackich materiały objęte są tajemnicą adwokacką; tajemnicą adwokacką objęte są także wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy klienta niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Sąd Dyscyplinarny wskazał, że tajemnica adwokacka rozciąga się nie tylko na merytoryczna treść udzielonej porady prawnej, lecz także rozciąga się na sam fakt jej udzielenia.

 

Zatem niezależnie od tego, czy dokumenty stanowiły tajemnicę przedsiębiorstwa, czy też nie, to jednak uznać należy, że stanowiły one element tajemnicy adwokackiej, która została ujawniona wskutek nieprawidłowego nadzoru przez obwinionych adwokatów nad pracownikiem Kancelarii. W ocenie Sądu Dyscyplinarnego, niezależnie od naruszenia dyspozycji § 19 Kodeksu Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, w przedmiotowej sprawie doszło również do naruszenie przepisu § 1 ust 2 oraz § 8 tegoż Kodeksu, gdyż postępowanie obwinionych adwokatów w niniejszej sprawie mogło poderwać zaufanie do zawodu oraz wskazywało na niedochowanie należytej sumienności.

 

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności faktyczne oraz regulacje prawne Sąd Dyscyplinarny uznał za udowodniony fakt dopuszczenia się zarówno przez adwokata X jak i Y dokonania zarzucanych im czynów wypełniających dyspozycje art 80 Prawa o adwokaturze o Adwokaturze w zw. z § 1 ust 2, oraz § 8 i § 19 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej.

 

W przedmiocie wymiaru kary Sąd wskazał na faktyczne i potencjalne konsekwencje dla pokrzywdzonego, w szczególności w zakresie jego reputacji i wizerunku, wynikające z faktu ujawnienia przedmiotowych dokumentów podmiotowi konkurencyjnemu. Sąd Dyscyplinarny zwrócił ponadto uwagę na pozytywne opinie zawodowe i osobiste, młody wiek adwokatów oraz fakt, iż podjęli oni starania dla odwrócenia skutków zaistniałego naruszenia tajemnicy adwokackiej.

 

Od powyższego orzeczenia odwołanie w terminie wniósł obrońca obwinionych, zaskarżając je w całości na korzyść obwinionych. Obrońca zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił:

 

1)      Naruszenie przepisów postępowania, które miały wpływ na wydanie zaskarżonego orzeczenia a to:?

a)       art. 353 § 1 i § 2 k.p.k. w zw. z art. 6 k.p.k. i art. 95 n punkt 1 Prawa o Adwokaturze (uPoa) wyrażający się w nieuwzględnieniu wniosku o odroczenie rozprawy zgłoszonego przez obwinionych i ich obrońcę, co spowodowało procedowanie pod nieobecność adwokata Y i uniemożliwiło mu ustosunkowywanie się do zeznań XX, zadawania mu pytań, co stanowiło naruszenie gwarancji procesowych i prawa do obrony obwinionego;

b)      art. 137 k.p.k. w zw. z art. 6 k.p.k. w zw. z art. 95 uPoa wyrażający się w dokonaniu wezwania na rozprawę w dniu 17 grudnia 2021 roku w trybie nagłym, w sytuacji braku ku temu podstaw, tj. realnej możliwości wyznaczenia późniejszego terminu rozprawy, uwzględniającego konieczność zachowania odpowiedniego odstępu pomiędzy zawiadomieniem a pierwszą rozprawą, oraz mającego na celu sanowanie uchybień związanych z nieprawidłowym zawiadomieniem w formie tradycyjnej, co skutkowało brakiem możliwości uczestniczenia w rozprawie adwokata Y, wykonującego czynności zawodowe i godziło w jego prawdo do obrony;

c)       art. 170 k.p.k. w zw. z art. 95 uPoa wyrażające się w oddaleniu wniosków dowodowych o przesłuchanie w charakterze świadków CC, WW i YY w sytuacji, w której na wcześniejszym etapie Sąd uznał, że przesłuchanie tych świadków ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcie sprawy, a niestawiennictwo świadków było niezawinione przez obwinionych, dowody zaś były obiektywnie możliwe do przeprowadzenia;

d)      art. 170 k.p.k. w zw. z art. 95 uPoa wyrażające się w oddaleniu wniosków dowodowych o przesłuchanie w charakterze świadków CC, WW i YY, mimo że każdy z ww. świadków posiadał istotne informacje dla rozstrzygnięcia w sprawie dotyczące zawartości koperty, która była kwestionowana przez obwinionych;

e)      art. 7 k.p.k. w zw. z art. 95 uPoa przez dowolną ocenę depozycji XX i oparciu się na tychże przy wydaniu skarżonego rozstrzygnięcia, mimo że zeznania te były niewiarygodnie - świadek wskazywał, że samodzielnie wykonywał określone czynności (np. sporządzenie zażalenia, złożenie zawiadomienia), podczas gdy z akt sprawy wynikało, że sporządzane były one przez obwinionych, był niekonsekwentny w zakresie tego za jakie usługi płacił, jakie materiały miały być przesłane etc.

f)        art. 23a k.p.k. w zw. z art. 95 uPoa wyrażający się w nieskierowaniu stron do mediacji mimo zawarcia takiego wniosku w odpowiedzi na wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, co uniemożliwiło stronom dojście do porozumienia poza procesem;

g)       art. 95 uPoa wyrażający się w nieumorzeniu postępowania, mimo, że czyn stanowił wypadek mniejszej wagi, bowiem pokrzywdzony przyznał, że wniesiona skarga stanowiła odwet za wypowiedzenie pełnomocnictwa przez adwokatów, zaś po zdarzeniu przez półtora roku korzystał z ich usług, w sposób faktyczny ?wybaczając? popełniony czyn;

h)      art. 93b uPoa wyrażający się w dokonywaniu doręczeń w formie elektronicznej mimo braku zgody adwokatów na odstąpienie od formy tradycyjnej doręczeń

 

2)      błąd w ustaleniach faktycznych polegający na uznaniu, że materiały znajdujące się w kopercie złożonej przez pokrzywdzonego do akt faktycznie zostały przesłane do nieuprawnionego podmiotu, w sytuacji zakwestionowania przez obwinionych, aby wszystkie materiały zostały przesłane, co miało wpływ na finalną ocenę zachowania obwinionych i uznania, że wypełniało ono znamię deliktu dyscyplinarnego,

 

3)      naruszenie przepisów prawa materialnego a to art. 80 Poa par. 1 ust. 2, § 8 i § 19 Zbioru Zasad Etyki i Godności Zawodu przez błędną wykładnię, wyrażającą się w uznaniu, że powszechnie dostępne materiały tj. wydruki ze stron internetowych i katalogów mogą stanowić tajemnicę adwokacką, w sytuacji, gdy będąc powszechnie dostępnymi, nie mogą być uznane za materiały objęte taką tajemnicą, bowiem w ich posiadanie mogła wejść każda osoba w tym adwokat, niezależnie od wykonywanych przezeń czynności zawodowych;

 

W konsekwencji obrońca obwinionych wniósł:

 

1.       w pierwszej kolejności o uchylenie zaskarżonego orzeczenia w zakresie punktów 1 i 2 i umorzenie postępowania w stosunku do obwinionych na podstawie art. 17 § 1 punkt 6 k.p.k. w zw. z art. 95 n punkt 1 Prawa o Adwokaturze i art. 88 ust. 2 uPoa, zaś w odniesieniu do rozstrzygnięć z punktu 3 i 4 dotyczących kosztów postępowania o jego zmianę na podstawie art. 95 I uPoa i obciążenie kosztami postępowania Izbę Adwokacką w Łodzi,

 

względnie o:

 

2.       uniewinnienie obwinionych od przypisanych im w punkcie 1 i 2 czynów;

3.       obciążenie kosztami postępowania Izby Adwokackiej w Łodzi

 

ewentualnie zaś o:

 

4.       uchylenie zaskarżonego orzeczenia w zakresie punktów 1 i 2 i umorzenie postępowania;

5.       obciążenie kosztami postępowania Izby Adwokackiej w Łodzi.

 

Wyższy Sąd Dyscyplinarny ustalił i zważył, co następuje.

 

Odwołanie okazało się zasadne o tyle, że wskutek zaistnienia przesłanki przedawnienia karalności deliktu dyscyplinarnego orzeczenie podlegało uchyleniu, a postępowanie umorzeniu na podstawie art. 17 §1 pkt 6 k.p.k. w zw. z art. 439 §1 pkt 9 k.p.k. w zw. z art. 95n ust. 1 i art. 88 ust. 2 ustawy Prawo o adwokaturze.

 

W przypadku stwierdzenia negatywnej przesłanki procesowej związanej z przedawnieniem karalności deliktu dyscyplinarnego zarzuconego obwinionemu, Wyższy Sąd Dyscyplinarny jest zobligowany do umorzenia postępowania dyscyplinarnego wobec upływu pięcioletniego terminu przedawnienia dyscyplinarnego przewidzianego w art. 88 ustawy ? Prawo o adwokaturze (art. 17 § 1 pkt k.p.k.). Instytucja tzw. przesłanek procesowych skatalogowanych w przepisie art. 17 § 1 k.p.k. ma odpowiednie zastosowanie również w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym wobec adwokatów, w którym w sposób odpowiedni stosuje się regulacje kodeksu postępowania karnego ? (na zasadzie przepisu art. 95n pkt 1 ustawy Prawo o adwokaturze). W razie przedawnienia karalności dyscyplinarnej przewinienia zarzuconego obwinionemu, postępowanie dyscyplinarne ulega umorzeniu (por. art. 88 ust. 2 ustawy Prawo o adwokaturze w zw. art. 17 § 1 pkt 6 k.p.k. w zw. z art. 95n pkt 1 ustawy Prawo o adwokaturze).

 

Wymaga podkreślenia, że ujawnienie się negatywnej przesłanki procesowej o charakterze formalnym czy o charakterze mieszanym (np. przedawnienie karalności deliktu dyscyplinarnego) ma zawsze charakter ?wyprzedzający? w stosunku do ewentualnej przesłanki o charakterze materialnoprawnym (tj. co do tego, że czynu nie popełniono, brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienie, czyn nie zawiera znamion deliktu dyscyplinarnego), w tym sensie, że uniemożliwia nie tylko dalsze prowadzenie postępowania w sprawie, ale także dalsze prowadzenie ewentualnego postępowania dowodowego przez organ procesowy, jeżeli tylko celem tego postępowania dowodowego nie jest dokładne ustalenie, czy doszło do zmaterializowania się negatywnej przesłanki procesowej w postaci przedawnienia karalności deliktu dyscyplinarnego. I to nawet w sytuacji, gdyby dotychczas zgromadzony materiał dowodowy dawał asumpt do postawienia hipotezy, że przeprowadzenie przez organ prowadzący postępowanie dalszych dowodów w sprawie mogłoby w dalszej perspektywie stworzyć podstawę ustalenia istnienia jednej z materialnoprawnych przesłanek umorzenia postępowania dyscyplinarnego na jego dalszym etapie (tj. na przykład przyjęcia, że czynu nie popełniono albo że czyn nie stanowi deliktu dyscyplinarnego).

 

Od powyższej zasady kodeks postępowania karnego, stosowany w postępowaniu dyscyplinarnym na zasadzie art. 95n ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze, przewiduje istotny wyjątek wynikający z art. 414 § 1 zd. 2 k.p.k., zgodnie z którym stwierdzenie okoliczności wymienionych w art. 17 § 1 pkt 1 i 2 k.p.k. (czynu nie popełniono, brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienie, czyn nie zawiera znamion deliktu dyscyplinarnego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia deliktu dyscyplinarnego) ? ale już po rozpoczęciu przewodu sądowego ? obliguje sąd do wydania orzeczenia uniewinniającego, chyba że sprawca w chwili czynu był niepoczytalny - por. pogląd wyrażony w orzeczeniu WSD z 17 marca 2018 roku sygn. WSD 16/16, które podziela skład orzekający w niniejszej sprawie.

 

Jak ponadto wskazano w postanowieniu Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2002 roku w sprawie V KKN 484/2000 (Lex Polonica nr 385144): ?W wypadku stwierdzenia zbiegu negatywnych przesłanek procesowych, określonych w art. 17 § 1 pkt 1 i 2 oraz pkt 6 kpk, sąd w zasadzie powinien umorzyć postępowanie z uwagi na niedopuszczalność jego dalszego prowadzenia. Zasada ta nie ma jednak zastosowania wówczas, gdy zbieg tych przesłanek zostanie stwierdzony dopiero po przeprowadzeniu dowodów i wyjaśnieniu wszystkich okoliczności faktycznych. Doszło bowiem wówczas do zbadania podstaw odpowiedzialności oskarżonego i w takiej sytuacji sąd powinien podjąć decyzję odnoszącą się do braku tych podstaw, a więc wydać wyrok uniewinniający, a nie umarzający postępowanie z powodu przedawnienia.?

 

Z kolei w postanowieniu z 2 lipca 2002 r. w sprawie IV KKN 264/99 Sąd Najwyższy podobnie wskazuje, że ?Postępowanie należy umorzyć w sytuacji, gdy nastąpiło przedawnienie karalności, ale tylko wtedy, gdy nie ma od razu podstaw do uniewinnienia oskarżonego z braku czynu lub braku znamion czynu jako wykroczenia albo braku winy. Umorzenie z racji przedawnienia wchodzi też zawsze w rachubę, gdyby kwestie istnienia czynu, jego znamion i odpowiedzialności wymagały dalszego dowodzenia, gdyż postępowaniu w tej materii stoi już na przeszkodzie przedawnienie karalności".

 

Sytuacja taka zachodzi w niniejszym postepowaniu. Zebrany w sprawie przed Sądem Dyscyplinarnym I instancji materiał dowodowy nie pozwala w tej postaci na ustalenie, czy zachodzą przesłanki do uniewinnienia, zaś zbadanie zarzutów zawartych w odwołaniu wymagałoby istotnego poszerzenia postępowania dowodowego. Jakkolwiek rację ma Sąd Dyscyplinarny I instancji, że charakter dokumentów przekazanych nieuprawnionemu podmiotowi przez pracownika kancelarii obwinionych nie może budzić wątpliwości, a mianowicie, że nie są to dokumenty powszechnie dostępne, tylko indywidualne i jako takie objęte tajemnicą adwokacką, podobnie jak sam fakt udzielenia pomocy prawnej klientowi, to jednakowoż umknęła Sądowi temu okoliczność, że przedmiotem i istotą zarzutu stawianego obu obwinionym adwokatom było zachowanie polegające na niezapewnieniu należytego nadzoru nad czynnościami pracownika kancelarii, który dokonał omyłkowej wysyłki dokumentacji klienta do niewłaściwego adresata.

 

Tymczasem w uzasadnieniu zaskarżonego orzeczenia brak jest jakichkolwiek rozważań odnośnie do tego, jakie konkretnie zachowania (działania lub zaniechania) poszczególnych obwinionych przekładają się na ocenę, że doszło do nienależytego nadzoru nad pracą pracownika kancelarii. Hipotetycznie możliwe są bowiem zarówno sytuacje, w których obaj obwinieni nie dopełnili ciążących na nich obowiązków w tym względzie, jak również takie, w których ? z uwagi np. na podział obowiązków pomiędzy nimi odpowiedzialność za popełnienie deliktu obciążałaby tylko jednego z nich. Możliwy jest również i taki stan rzeczy, w której pracownik ? na zasadzie np. całkowitego ekscesu względem prawidłowo wdrożonych i egzekwowanych przez obwinionych reguł ostrożności i staranności w zakresie postępowania z dokumentami stanowiącymi tajemnicę zawodową, wskutek lekkomyślności, niedbalstwa a nawet umyślnie dokonuje wysyłki do niewłaściwego adresata. Tymczasem odpowiedzialność deliktowa adwokata opiera się na zasadzie winy a nie ryzyka, co determinuje konieczność ustalenia przesłanek pozwalających na jej przypisanie konkretnemu sprawcy. Odróżnić należy również odpowiedzialność deliktową adwokata za naruszenie zasad etyki adwokackiej i godności zawodu, od odpowiedzialności cywilnoprawnej adwokata (spółki adwokackiej) wobec klienta za szkodę (w tym również za szkodę wyrządzoną przez pracownika lub osobę, która przy wykonywaniu czynności podlega kierownictwu i ma obowiązek stosować się do wskazówek).

 

W okolicznościach niniejszej sprawy jest to o tyle istotne, że ? jak wynika z całkowicie pominiętych w swoich rozważaniach przez Sąd Dyscyplinarny wyjaśnień obwinionego Y złożonych na rozprawie w dniu 25 stycznia 2022 roku ? obwiniony Y nie był obecny w kancelarii w dniu, w którym doszło do wysyłki dokumentów przez pracownika WW. W takiej sytuacji samoistnie nasuwa się pytanie o to, jak była forma współpracy obwinionych w relewantnym czasie (ustalenia w tym zakresie są dość labilne), jak była zorganizowana w kancelarii wysyłka korespondencji, jakie czynności w ramach nadzoru podejmowali obwinieni w tym zakresie, jakie organizacyjne reguły ostrożności i środki techniczne były wdrożone i czy były należycie egzekwowane, czy pracownik działał na polecenie obwinionych czy ewentualnie tylko jednego z nich, a wreszcie jak wyglądała kwestia zastępstwa podczas nieobecności adwokata w kancelarii i przejmowania odpowiedzialności za nadzór nad czynnościami osób podwładnych, etc. W aktach nie ma niestety śladu tego rodzaju ustaleń o fundamentalnym znaczeniu dla ustalenia kwestii sprawstwa i winy poszczególnych obwinionych.

 

W tym kontekście za szczególnie wadliwe uznać należy zaniechanie przesłuchania świadka WW? pracownika, który dokonał nieprawidłowej wysyłki, czyli źródła osobowego o podstawowym znaczeniu dla ustalenia faktów związanych z zagadnieniem wysyłki korespondencji, nadzoru, obowiązujących reguł w tym zakresie, przyczyn wystąpienia nieprawidłowości w wysyłce oraz odpowiedzialności poszczególnych obwinionych. Sąd Dyscyplinarny wadliwie przyjął, że dowód ten jest nieprzydatny do rozstrzygnięcia (co stoi w oczywistej opozycji z wyżej przedstawionymi argumentami przemawiającymi wręcz za koniecznością przeprowadzenia dowodu) oraz uznał ten dowód za niemożliwy do przeprowadzenia, co pozostaje w sprzeczności z oświadczeniem obrońcy, który zobowiązał się do wskazania prawidłowego adresu świadka. Nie można tymczasem przesądzać braku możliwości przeprowadzenia dowodu bez podjęcia chociażby minimalnych starań w tym kierunku, szczególnie w sytuacji, gdy przyczyna niestawiennictwa świadka została ujawniona stronom dopiero na rozprawie, a obrońca deklarował usunięcie przeszkody w przeprowadzeniu dowodu poprzez ustalenie i wskazanie prawidłowego adresu. Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że nie tylko strony obowiązane są do lojalnego wobec sądu podejmowania czynności procesowych, ale zgodnie z regułami praworządności, również (a nawet przede wszystkim) to organy postępowania winny postępować w sposób lojalny wobec stron w celu zapewnienia realizacji reguł rzetelnego procesu.

 

Powyższe prowadzi do wniosku, że materiał dowodowy zgromadzony w postępowaniu pierwszoinstancyjnym był niekompletny, a braki dotyczą zasadniczych przesłanek dotyczących odpowiedzialności obwinionych. W tej sytuacji nie jest możliwe, w oparciu jedynie o ocenę przeprowadzonych dotychczas dowodów, wydanie orzeczenia uniewinniającego. Nie oznacza to, że zebrane dowody pozwalają na ustalenie winny odpowiednio co do każdego z obwinionych. Jednakże z uwagi na upływ terminu przedawnienia karalności dalsze czynności dowodowe nie mogą już mieć miejsca wobec wystąpienia negatywnej przesłanki procesowej związanej z przedawnieniem karalności deliktów dyscyplinarnych zarzucanych obwinionym.

 

Z tych względów brak było podstaw do zastosowania art. 414 §1 zd. 2 k.p.k. w zw. z art. art. 95n ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze w kierunku uniewinnienia obwinionych od popełnienia zarzucanych im czynów. Należy przy tym zauważyć, że art. 414 §1 k.p.k. w zw. z art. art. 95n ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze dotyczy stwierdzenia po rozpoczęciu przewodu sądowego okoliczności wymienionych w art. 17 § 1 pkt 1 i 2 k.p.k., co wobec niestwierdzenia ich w stopniu dostatecznym powoduje, że negatywna przesłanka procesowa wynikająca art. 88 ust. 2 ustawy Prawo o adwokaturze w zw. art. 17 § 1 pkt 6 k.p.k. w zw. z art. 95n pkt 1 ustawy Prawo o adwokaturze ma charakter wyprzedzający. W tej sytuacji badanie pozostałych zarzutów stawianych przez obrońcę obwinionych, wykraczających poza normę art. 414 §1 k.p.k., jest bezprzedmiotowe.

 

Zupełnie odrębną kwestią i prowadzącą do gorzkich konstatacji jest natomiast to, że żadne okoliczności sprawy nie uzasadniały tak długiego czasu trwania postepowania przed Sądem Dyscyplinarnym I instancji, co w konsekwencji doprowadziło do przedawnienia ? tj. sytuacji ze wszech miar niepożądanej z punktu widzenia interesu stron postępowania, ale przede wszystkim Adwokatury.

 

Mając powyższe na uwadze oraz ze względu na upływ pięcioletniego terminu przedawnienia przewidzianego w art. 88 ust. 2 ustawy Prawo o adwokaturze co do zarzucanych obwinionym czynów oraz wobec braku zaistnienia okoliczności wskazanych w art. 414 §2 k.p.k., należało uchylić zaskarżone orzeczenie w całości oraz umorzyć w tym zakresie postępowanie, a to na podstawie art. 17 § 1 pkt 6 k.p.k. w zw. z art. 439 § 1 pkt 9 k.p.k. w zw. z art. 95n ust. 1 i art. 88 ust. 2 Ustawy Prawo o adwokaturze. Orzeczenie w zakresie rozstrzygnięcia o kosztach podlegało uchyleniu jako bezprzedmiotowe wobec umorzenia postępowania.

 

Z tych względów orzeczono jak w sentencji.

 

 

Hasło: uzasadnienie, obwiniony, tajemnica adwokacka, świadek,

 

Sygnatura: WSD 64/22

Tagi

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.