Orzeczenie WSD z dnia 18 marca 2023 r. (5)

Sygn. akt: WSD 123/22

 

ORZECZENIE

 

Dnia 18 marca 2023 r.

 

Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury

w składzie

 

Przewodniczący:  SWSD adw. Jacek Ziobrowski (spraw.)

Członkowie:         SWSD adw. Stanisław Jaźwiecki

                              SWSD adw. Przemysław Piotrowski

            

przy udziale: Z-cy Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury 
adw. Diany Walczanow

 

oraz  protokolanta: adw. Piotra Hindemitha

 

w sprawie dyscyplinarnej obw. adw. XY z odwołania obwinionego od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Katowicach z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. SD 26/22

na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. w zw. z art. 95n pkt 1 Prawa o adwokaturze

orzeka:

I.              zmienia zaskarżone orzeczenie w zakresie opisu czynu w ten sposób, że adw. XY wykonując zawód adwokata nie powiadomił Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach o danych adresowych siedziby w okresie od 26 lutego 2021 roku do dnia wyrokowania, tj., do 23 czerwca 2022 roku,

II.            w pozostałym zakresie utrzymuje w mocy orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Katowicach z dnia 23 czerwca 2022 roku,

III.          na podstawie art. 95l pkt. 2 Prawa o adwokaturze w zw. z uchwałami nr 71/2022 §2 pkt. 4 i 72/2022 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 22 października 2022 r. w sprawie określenia wysokości zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego zasądza od obw. adw. XY na rzecz Izby Adwokackiej w Katowicach kwotę 2.000,00 zł (słownie: dwa tysiące złotych) tytułem zryczałtowanych kosztów postępowania przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym.

 

UZASADNIENIE

         

Rzecznik Dyscyplinarny Rady Adwokackiej w Katowicach powiadomiony został o podejrzeniu dopuszczenia się przez adwokata XY przewinienia dyscyplinarnego  polegającego na zaniechaniu powiadomienia Rady Adwokackiej o zmianie adresu siedziby  prowadzonej Kancelarii Adwokackiej - co stanowi uchybienie obowiązkom wykonywania  zawodu  adwokata  jawiące  się  w  postaci  zaniechania  ochrony  interesów  klientów i  sumienności działania  osoby wykonywającej zawód zaufania publicznego.

 

W wyniku analizy materiału dowodowego Rzecznik Dyscyplinarny Rady postawił adw.  XY zarzut oparty o art. 80 PoA o par. 8 i par 6 w zw. z par. 1 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu oraz par. 1 ust. 10 regulaminu wykonywania zawodu w związku z  art. 70, 71 d i 80 ustawy Prawo o Adwokaturze.

 

           Wszczęte 27.07.2021 r. i prowadzone przez Rzecznika Dyscyplinarnego postępowanie  pozwoliło na ustalenie, że w okresie od 23 lutego 2021 r. do daty zakończenia postępowania przed  Rzecznikiem, obwiniony nie powiadomił Okręgowej Rady Adwokackiej o adresie prowadzenia Kancelarii Adwokackiej ? a zarazem miejscu wykonywania zawodu.

 

           Wyniki powyższego postępowania zdecydowały o konieczności wniesienia do Sądu  Dyscyplinarnego Izby Katowickiej aktu oskarżenia, a stawiany w nim zarzut oparty został o art. 80 PoA i par. 8 i par. 6 w zw. z par. 1 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu oraz par. 1 ust. 10 Regulaminu wykonywania zawodu w związku z art. 70, 71 d i 80 ustawy Prawo o Adwokaturze.

          

Sąd  Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Katowicach rozpoznawał  sprawę  pod  sygn. SD 26/22 i Orzeczeniem z dnia 23.06.2022 r. uznał winnym adw. XY popełnienia  przewinienia  dyscyplinarnego, a opierając orzeczenie o art. 80 PoA i par. 8 i par. 6 w zw. z par. 1 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu oraz par. 1 ust. 10 Regulaminu wykonywania  zawodu w związku z art. 70, 71 d i 80 i 81 ust. 1 pkt. 4 i  art. 81 ust. 2 ustawy Prawo o Adwokaturze - wymierzył mu karę zawieszenia w czynnościach zawodowych na okres 3 miesięcy oraz orzekł o  zakazie sprawowania patronatu na okres 2 lat. Jednocześnie obciążył oskarżonego kosztami postępowania w sprawie.

 

             W uzasadnieniu Sąd  Izbowy z dużą  szczegółowością przywołał ustalony w toku przewodu stan faktyczny sprawy wskazując na przebieg działań Rady i Rzecznika w celu  uzyskania  aktualnego adresu kancelarii i wpisu do ewidencji CEIDG. Nadto  dokonał  analizy zajmowanych stanowisk  procesowych i podejmowanych  decyzji.

 

Z  ustaleń  Sądu Izbowego wynika, że adw. XY wręcz demonstruje brak woli  podporządkowania się obowiązującym regulacjom prawnym związanych z wykonywaniem zawodu adwokata.          

     

W  tak przebiegającym  postępowaniu konieczne stało się wydanie postanowienia o  zawieszeniu  adwokata w wykonywaniu  obowiązków zawodowych. Dopiero ten środek ,,zadziałał,,  i skutkował  przynajmniej w części uzyskaniem m.in. stanowiska procesowego przez  obwinionego.

 

Od  powyższego orzeczenia odwołanie złożył obwiniony zarzucając:

- błąd w ustaleniach faktycznych polegający na przyjęciu, że zaniechanie wskazania adresu

  Kancelarii  automatycznie  nie działa   na niekorzyść  klientów,

- że brak powiadomienia Rady o zmianie siedziby nie stanowi działania podważającego zaufanie do

  zawodu adwokata, nadto  podniósł  zarzut:

 

- naruszenia prawa materialnego poprzez niewłaściwe zastosowanie przepisów Prawa o Adwokaturze

  i przepisów Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej oraz regulaminu,

 

- Obwiniony  podniósł  również zarzut dot. niewspółmierności wymierzonej kary i nie zaliczenia na

  poczet kary orzeczenia okresu zawieszenia zastosowanego już w sprawie.

 

Wskazując na powyższe, odwołujący domaga się:

 

- o uwolnienie  go  od  postawionego  zarzutu,

 

- zastosowanie  kary innego rodzaju z jednoczesnym uwzględnieniem zawieszenia w wykonywaniu

  obowiązków zastosowanych w toku niniejszego postępowania, względnie 

 

- uchylenie  zaskarżonego  orzeczenia  i  przekazanie sprawy do  ponownego rozpoznania

 

Wyższy Sąd Dyscyplinarny rozpoznawał sprawę pod sygn. WSD 18/16.

 

         

Wyższy Sąd Dyscyplinarny zważył co następuje.

 

Złożone odwołanie od orzeczenia Sądu Izbowego w Katowicach nie jest zasadne i stanowi   wyłącznie nieudolną polemikę z prawidłowymi ustalenia Sądu. Sąd  I  Instancji  dokonał  właściwych ustaleń i dokonał wnikliwej  analizy  zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Obwiniony w  zasadzie przyznał, że nie powiadomił Rady ani nie zaktualizował zapisów CEIDG podnosząc  jedynie, że informował o problemach z aktualizacją adresu siedziby zawodowej V-ce Dziekana Rady - co ostatecznie okazało się nieprawdą.

 

Podnieść należy, że postępowanie prowadzone przez Rzecznika oraz Sąd Izbowy są  najlepszą ilustracją tego, jakie problemy mogą zaistnieć w sytuacji, kiedy nie ma możliwości skutecznego  doręczenia korespondencji, czy bezpośredniego kontaktu z adwokatem.

 

Obwiniony obowiązek ten zaniedbał nie tylko w okresie poprzedzającym wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, ale również w toku postępowania.

 

Już sama konieczność zawieszenia adwokata w czynnościach zawodowych jest   wystarczającą ?odpowiedzią? na zarzuty odwołania w tym zakresie, że samo zaniedbanie aktualizacji adresu kancelarii ?automatycznie nie decyduje o działaniu na szkodę klientów?.

 

Również podniesienie zarzutu, że przyznane zaniechanie aktualizacji adresu siedziby nie podważa zaufania do zawodu adwokata jest nie do przyjęcia.

 

 

 

Takie pojmowanie obowiązków związanych z wykonywaniem zawodu adwokata ? zawodu zaufania publicznego ? stawia  pod znakiem zapytania to, czy Adw. XY powinien zawód  ten wykonywać w dalszym ciągu. Jego wielokrotna karalność dyscyplinarna dowodzi, że  permanentnie uchybia on obowiązkom związanym z prowadzeniem praktyki adwokackiej. Bagatelizując obowiązki  skutecznie podważa zaufanie do zawodu adwokata czym przez niestety   wiele lat przyczynia się do tworzenia negatywnej opinii o zawodzie.

 

Żaden z postawionych w odwołaniu zarzutów nie znajduje potwierdzenia w wydanym  orzeczeniu i jego uzasadnieniu. Zarzucany w odwołaniu brak zaliczenia w orzeczeniu o karze okresu zawieszenia w czynnościach, stosowanego w toku prowadzonego postępowania jest prawem Sądu Dyscyplinarnego, a nie obowiązkiem. 

 

Nie znajdując podstaw do zmiany orzeczenia i uniewinnienia obwinionego od postawionego  zarzutu, zmiany orzeczenia w zakresie wymiaru kary, jak również podstaw do uchylenia orzeczenia  do ponownego rozpoznania - Wyższy Sąd Dyscyplinarny utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie.

 

Rozstrzygnięcie w zakresie kosztów oparte zostało o  Uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej 71/22 i 72/22.

        

 


 

Sygnatura: WSD 123/22

Tagi

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.