Orzeczenie WSD z dnia 18 marca 2023 r. (4)
Sygn. akt: WSD 101/22
ORZECZENIE
Dnia 18 marca 2023 r.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury
w składzie
Przewodniczący: SWSD adw. Jacek Ziobrowski (spraw.)
Członkowie: SWSD adw. Stanisław Jaźwiecki
SWSD adw. Przemysław Piotrowski
przy udziale: Z-cy
Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury
adw. Diany Walczanow
oraz protokolanta: adw. Piotra Hindemitha
w sprawie dyscyplinarnej obw. adw. XY z odwołania obwinionego od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Łodzi z dnia 27 kwietnia 2022 r., sygn. SD 3/22
na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. w zw. z art. 95n pkt 1 Prawa o adwokaturze
orzeka:
I. utrzymuje w mocy zaskarżone orzeczenie,
II. na podstawie art. 95l pkt. 2 Prawa o adwokaturze w zw. z uchwałami nr 71/2022 §2 pkt. 4 i 72/2022 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 22 października 2022 r. w sprawie określenia wysokości zryczałtowanych kosztów postępowania dyscyplinarnego zasądza od obw. adw. XY na rzecz Izby Adwokackiej w Łodzi kwotę 1.000,00 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) tytułem zryczałtowanych kosztów postępowania przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym.
UZASADNIENIE
Adwokatowi XY Rzecznik Dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi przedstawił zarzut oparty art. 80 Poa w zw. z par. 1 ust 2, par. 4 i 27 ust. 1 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu polegający na udostępnieniu w ogólnie dostępnych mediach, na portalu społecznościowym Instagram, swoim profilu pod nazwą ,,xxx? nagrania z komentarzem dotyczącym działań prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze oraz samej prokuratury i policji jako instytucji, czym uchybił godności zawodu adwokata.
Przeprowadzone dochodzenie - w tym badanie dowodów zawartych w aktach sprawy potwierdziło, że przez ok. 24 godziny publicznie dostępne były niedopuszczalne komentarze adwokata XY godzące w postrzeganie zawodu adwokata zobowiązanego do przestrzegania zasad, jakie zawarte są w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej.
Wniesiony przez Rzecznika Dyscyplinarnego akt oskarżenia wniesiony został celem rozpoznania do Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Łodzi, a sprawa prowadzona była pod sygn. SD 3/22.
Ustalenie stanu faktycznego sprawy wymagało przeprowadzenia postępowania dowodowego,
przy tak skonstruowanym zarzucie i częściowym przyznaniu zasadniczych okoliczności stanu faktycznego przez obwinionego oraz wyrażanych własnych ocen przez Adw. XY.
Sąd Izbowy orzeczeniem z dnia 09.06.2023 r. uznał obwinionego za winnego zarzucanego mu czynu i po częściowej zmianie opisu czynu przyjął, że w okresie pomiędzy 15 września i nie później niż do 29 września 2021 r. na ogólnie dostępnych mediach i portalu społecznościowym przez co najmniej 24 godziny obwiniony zamieścił i utrzymywał komentarze dotyczące okoliczności działania prokuratora nadzorującego postępowanie, samej Prokuratury i Policji jako instytucji, używając niedopuszczalnych z punktu widzenia wykonywującego zawód adwokata pejoratywnych określeń, inwektyw i obelg (szczegółowo opisanych w petitum orzeczenia) i przyjmując, że zachowanie takie narusza par. 1 ust 2, par. 4 i 27 ust. 1 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu na podstawie art. 81 ust.1 pkt 4 i ust.2 i ust 3a Prawa o adwokaturze wymierzono obwinionemu karę 4 miesięcy zawieszenia w wykonywaniu czynności zawodowych oraz 3 lata zakazu wykonywania patronatu.
Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się obwiniony, złożył odwołanie skarżąc orzeczenie w całości i zarzucając :
? błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia polegający na nieprawidłowym przyjęciu, że zawarte w publikatorach i przyznane wypowiedzi nie były kierowane do Prokuratora prowadzącego postępowanie, nie były kierowane do Prokuratury Okręgowej ani Policji jako instytucji, tylko do wąskiego w ilości 200-300 grona stałych odbiorców, nie posiadających wykształcenia prawniczego.
? błąd w ustaleniach faktycznych zdaniem odwołującego się polega też na wadliwym przyjęciu, że uprawniona jego zadaniem krytyka działań prokuratury i policji, podejmowanych w konkretnej sprawie czynności, nie jest dopuszczalna mimo, że godzi w uprawnienia i gwarancje procesowe obywateli, a jego wypowiedzi były formą obrony tych praw,
? błąd w ustaleniach poprzez przyjęcie niedopuszczalności takich wypowiedzi, bowiem podważają one zaufanie do zawodu adwokata, kiedy to w rzeczywistości jego wypowiedzi były realizacją wpisanego w zawód i obowiązki adwokata reagowania na naruszenia prawa, a zatem nie naruszały i nie godziły w zasady etyki i godności wykonywania zawodu adwokata.
Nadto obwiniony zarzucił:
? naruszenie przepisów postępowania - w tym art. 4 i 7 kpk, art. 410 i art. 424 kpk - poprzez dowolną, a nie swobodną ocenę dowodów zgromadzonych w sprawie, czego skutkiem było wydanie orzeczenia nieuprawnionego i błędnego, które przy prawidłowej ocenie postawionego obwinionemu zarzutu, nie powinien on być uznany za delikt dyscyplinarny.
Wskazując na powyższe adw. XY wniósł o:
- zmianę zaskarżonego orzeczenia i uniewinnienie go od postawionego zarzutu.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny zważył co następuje.
Rozstrzygniecie Sądu Izbowego jest prawidłowe, a zgłoszone odwołanie skutecznie nie podważa jego ostatecznych ustaleń i meritum samego orzeczenia.
Prawidłowo Sąd I Instancji określił zakres dowodów i skoncentrował przebieg postępowania dowodowego w celu ustalenia stanu faktycznego w sprawie.
Zdaniem WSD dowody na jakich oparte zostało rozstrzygnięcie, zostały prawidłowo zgromadzone i ocenione. Obwiniony nie zaprzeczył faktom samego zamieszczenia swoich wypowiedzi w środkach ogólnego przekazu oraz w portalu społecznościowym, jak również nie zakwestionował wskazanego w orzeczeniu jako trwającej co najmniej 24 godziny aktywności swoich wypowiedzi w w/w publikatorach.
Pomimo to Sąd Izbowy dokonał kompletnego zgromadzenia materiału dowodowego, jego prawidłowej weryfikacji, a w szczególności dokonał prawidłowej oceny wypowiedzi widzianych poprzez obowiązujących każdego adwokata Zasady Etyki Adwokackiej i Godności wykonywania zawodu.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny w pełni podzielił dokonane przez Sąd Izbowy oceny zgromadzonych dowodów i wywiedzionych wniosków.
Zarzuty odwołania koncentrują się na minimalizowaniu skutków niedopuszczalnych wypowiedzi obwinionego poprzez minimalizowanie zakresu ilościowego odbiorców wypowiedzi, odkreślając je wielkością 200 - 300 osób nie będących prawnikami.
Taki zarzut obwinionego jest chybiony.
Nie ma żadnych wiarygodnych danych kwalifikujących się do oceny czy odbiorców wypowiedzi było 200 czy też 200.000 osób. Nie ma żadnych danych odnośnie tego czy mieli oni wykształcenie prawnicze, czy też nie. Gdyby nawet takowego wykształcenia nie mieli, to obwiniony zapomina o m. in. edukacyjnym aspekcie publicznych wypowiedzi adwokatów, którzy reprezentując jeden z filarów wymiaru sprawiedliwości są zobowiązani do niezwykle wyważonych wypowiedzi.
Zgromadzone przez Rzecznika i przedstawione Sądowi Izbowemu do oceny wypowiedzi obwinionego po dokonanej prawidłowej ocenie są w istocie jaskrawym sprzeniewierzeniem się Zasadom Etyki Adwokackiej.
Koncentrując się na ilości odbiorców oraz na wysoce swoiście pojmowaniem obowiązku dbałości o prawa procesowe obywateli adw. XY w całości pomija formę i styl swoich wypowiedzi, które najłagodniej mówiąc są niedopuszczalne
.
Orzecznictwo dyscyplinarne Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, ale również Sądu Izbowego w Łodzi dotyczące konieczności zachowania dbałości o formę i styl wypowiedzi są jednoznaczne i utrwalone.
Odrębnej oceny wymaga zarzut naruszenia przepisów postępowania procesowego dotyczący dowolności w ocenie dowodów przez Sąd Izbowy.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny nie podzielił zarzutów odwołania w tym zakresie. Sąd Odwoławczy w żadnej mierze nie dostrzega ,,tendencyjnego i wyrywkowego, oderwanego od realiów sprawy,, sposobu oceny. Przeciwnie - dokonana ocena nosi znamiona wyjątkowej szczegółowości i rzetelności. Odwrotnie - to właśnie odwołaniu obwinionego należy przypisać zarzut ogólnikowości i wybiórczego poddawania ocenie fragmentów, a nie całości stanu faktycznego sprawy.
Kwalifikacja prawna została prawidłowo przywołana i zastosowana. Rozstrzygniecie o karze cechuje łagodność wynikająca z faktu, że wbrew zarzutom odwołania publikacje odbiły się szerokim, niezwykle negatywnym echem w różnych gremiach i jednoznacznie krytyczną oceną społeczną.
Za zasadne Sąd II Instancji uznał orzeczenie wobec obwinionego kary zakazu patronatu. Osoba tak rażąco naruszająca zasady etyki i godności wykonywania zawodu nie powinna szkolić i przygotowywać do wykonywania zawodu adwokata aplikantów - nowych jego adeptów - tego zawodu.
Rozstrzygniecie w zakresie kosztów postępowania regulują przywołane przepisy Poa i Uchwały 71/22 i 72 /22 Naczelnej Rady Adwokackiej.