Sygn. akt: WSD 54/21
POSTANOWIENIE
Dnia 16 września 2021 r.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury
w sprawie dyscyplinarnej adw. X z zażalenia obwinionego na postanowienie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w X z dnia 2 marca 2021 r., sygn. SD 1/21
na podstawie art. 437 § 1 i 2 k.p.k. w zw. z art. 95 n Ustawy Prawo o Adwokaturze
postanawia:
zmienia postanowienie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej
w X z dnia 2 marca 2021 r., sygn. SD 1/21 w ten sposób, iż na podstawie art. 95 j § 3 i 4 Ustawy Prawo o Adwokaturze uchyla tymczasowe zawieszenie w czynnościach zawodowych adw. X.
WSD 54/21
UZASADNIENIE
Rzecznik Dyscyplinarny X Izby Adwokackiej w X przedstawił adw. X zarzut popełnienia deliktów dyscyplinarnych z art. 80 Prawa o adwokaturze w zw. z § 1 ust. 2 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w zw. z art. 296 § 1,2,3 k.k., i art. 278 § 1 k.k., w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. polegających na tym, że:
w okresie od 14 do 15 maja 2015 r. w X, działając wspólnie i w porozumieniu z X - ówczesnym dyrektorem finansowym w X sp. z o.o. z siedzibą w X, X, zajmującą wówczas stanowisko księgowej we wskazanej spółce, którzy nadużyli udzielonych im uprawnień z racji zajmowania się sprawami majątkowym w X sp. z o.o., a także X, X, X oraz innymi nieustalonymi osobami, w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, po uprzednim zalogowaniu się do systemu bankowości internetowej Banku X w X S.A. za pomocą generatorów kodów - tokenów o numerach (…) oraz (…), do korzystania z których upoważnieni byli wyłącznie X oraz X, a następnie wydaniu dyspozycji przelewów środków finansowych na rachunki prowadzone dla X przez: Bank X SA o numerze (…), Bank X SA o numerze: (…), Bank X SA o numerze: (…), X Bank SA o numerze (…), Bank X SA o numerze (…) oraz X Bank SA o numerze (…), zamieszczając jednocześnie nieprawdziwe informacje wskazujące na to, iż płatności dotyczą umowy zawartej w dniu 10 kwietnia 2015 roku przed notariuszem X Rep (…) oraz FV (…), zabrał w celu przywłaszczenia z kont X sp. z o.o. o numerach: (…) oraz (…) łączną kwotę w wysokości (…) zł.
I tak:
W dniu 28.11.2018 r. Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w X w sprawie sygn. akt SD 20/18 postanowił podstawie art. 95 j. ustawy Prawo o adwokaturze, tymczasowo zawiesić w czynnościach zawodowych adwokata X.
Prokuratura Okręgowa w X, Wydział III do Spraw Przestępczości Gospodarczej prowadziła wówczas przeciwko adwokatowi X postępowanie przygotowawcze w związku z zarzucanymi mu czynami z art. 296 § 1, 2
i 3 k.k. i art. 278 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k., w zw. z art. 12 k.k. (sygnatura akt: (…)) z zarzutami jak powyżej.
Postanowieniem z dnia 16 maja 2018 r. Prokurator zastosował wobec adwokata X środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zobowiązując go do stawiennictwa w Komisariacie Policji X jeden raz na dwa tygodnie w czwartki, zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu, poręczenia majątkowego w kwocie (…),-zł, zakreślając termin złożenia przedmiotu poręczenia do depozytu sądowego w całości w terminie 7 dni, tj. do dnia 23 maja 2018 r., zakazu kontaktowania się osobiście oraz telefonicznie z pozostałymi podejrzanymi, tj.: X, X, X, X oraz X oraz zakazu wykonywania zawodu adwokata.
Na powyższe postanowienie adwokat X złożył zażalenie.
Sąd Rejonowy X, VIII Wydział Karny, po rozpoznaniu zażalenia, prawomocnym postanowieniem z dnia 24 września 2018 r. (sygnatura akt: (…)) zmienił zaskarżone postanowienie i uchylił środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu (punkt 1) oraz w pozostałym zakresie utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie precyzując, że środek określony w punkcie 5 postanowienia (zakaz wykonywania zawodu adwokata) to faktyczne zawieszenie podejrzanego na czas trwania postępowania karnego w wykonywaniu zawodu adwokata (punkt 2).
Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w X, stosując tymczasowe zawieszenie w czynnościach zawodowych miał na względzie, iż:
„Zgodnie z przepisem art. 95j p.o.a adwokat lub aplikant adwokacki, przeciwko któremu toczy się postępowanie dyscyplinarne lub karne, może być tymczasowo zawieszony w czynnościach zawodowych przez sąd dyscyplinarny w szczególnie uzasadnionych okolicznościach sprawy.
Okoliczność, że przeciwko adwokatowi toczy się postępowanie karne, a nawet to, że w postępowaniu tym orzeczono środek zapobiegawczy określony w art. 276 k.p.k. (zakaz wykonywania zawodu adwokata) samo przez się nie stanowi podstawy do zawieszenia go w czynnościach zawodowych. Konieczne jest jeszcze ustalenie, że zarzucony czyn jest bądź naruszeniem obowiązków adwokata, bądź poniża godność zawodu. Tymczasowe zawieszenie w wykonywaniu czynności zawodowych członka adwokatury uzasadnione jest szczególnymi okolicznościami sprawy tylko wtedy, gdy jego postępowanie daje podstawę do jednoznacznie ujemnej i surowej oceny jego postawy etvczno-moralnej w świetle zasad postępowania obowiązujących adwokata. Przedstawione obwinionemu w postępowaniu karnym zarzuty powinny wskazywać (czego nie sposób oczywiście interpretować w kategoriach przesądzenia ewentualnej odpowiedzialności karnej, w szczególności biorąc pod uwagę sposób gromadzenia dowodów w sprawie karnej obwinionego) na możliwość dopuszczenia się przez niego czynów, które w płaszczyźnie odpowiedzialności dyscyplinarnej, w wypadku ich potwierdzenia, stawiają pod fundamentalnym znakiem zapytania kwalifikacje etyczne obwinionego do dalszego wykonywania zawodu adwokata ( por. orzeczenie WSD z dnia 13 grudnia 2014 r., WSD 15/14).
Zgodnie z paragrafem I punkt 2 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, naruszeniem godności zawodu adwokackiego jest takie postępowanie adwokata, które mogłoby go poniżyć w opinii publicznej lub poderwać zaufanie do zawodu.
Należy wskazać, że oba postępowania - karne i dyscyplinarne - dotyczą umyślnych zachowań polegających na udziale w podejmowaniu czynności zmierzających do przywłaszczenia mienia znacznej wartości. Z tego punktu widzenia zachowania te - ze względu na wagę i charakter - należy ocenić jako zachowania stanowiące drastyczne naruszenie godności zawodu adwokackiego (w aspekcie poderwania zaufania do zawodu), której adwokat zobowiązany jest strzec (paragraf 1 punkt 3 Kodeksu), co wyklucza możliwość przyzwolenia na wykonywanie czynności zawodowych przez adwokata, któremu zarzuca się tak czyn”.
Akt oskarżenia przeciwko oskarżonemu a obwinionemu w postępowaniu dyscyplinarnym adw. X, został wniesiony do Sądu Okręgowego w X w końcu 2019 roku z zarzutami, jak w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów.
Na pierwszej rozprawie w dniu 2.02.2021 roku Sąd Okręgowy w X (sygn. akt III K 567/19/4/17) uchylił wobec oskarżonego adw. X stosowany wobec niego środek w postaci zakazu wykonywania zawodu adwokata – tymczasowego zawieszenia w czynnościach zawodowych adwokata.
Mając m.in. powyższe na względzie, obwiniony złożył do Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w X wniosek o uchylenie stosowanego wobec niego środka w postaci tymczasowego zawieszenia w czynnościach zawodowych.
Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w X, postanowieniem z dnia 2.03.2021 roku nie przychylił się do wniosku obwinionego i odmówił uchylenia stosowanego środka w przedmiocie tymczasowego zawieszenia w czynnościach zawodowych.
Na powyższe postanowienie obwiniony adw. X złożył zażalenie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, uzupełnione w toku postępowania odwoławczego, bardzo obszerną argumentacją faktyczną i prawną.
Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury po rozpoznaniu zażalenia na postanowienie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w X z dnia 2.03.2021 roku, na posiedzeniu w dniu 16.09.2021 roku, postanowieniem zmienił zaskarżone postanowienie i uchylił zastosowany wobec adw. X środek w postaci tymczasowego zawieszenia w czynnościach zawodowych zastosowany w dniu 28.11.2018 r. przez Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w X (sygn. akt SD 20/18).
Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury uznał za zasadne argumenty przedstawione przez obwinionego, przemawiające przeciwko dalszemu kontynuowaniu tymczasowego zawieszenia. O ile zastosowanie zawieszenia w czynnościach zawodowych na etapie postępowania przygotowawczego, czego konsekwencją było wszczęcie dochodzenia dyscyplinarnego było zasadne, to obecnie Sąd odwoławczy nie znalazł podstaw zarówno faktycznych, jak i merytorycznych do dalszego utrzymywania tego środka.
Sąd zważył, co następuje:
W zażaleniu z dnia 21 marca 2021 r. na Postanowienie Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w X z dnia 2 marca 2021 r. w przedmiocie zawieszenia w prawie wykonywania zawodu, obwiniony sygnalizował, że Sąd Okręgowy w X rozpoznający jego sprawę, dopuścił dowód z opinii dwóch biegłych lekarzy psychiatrów z ewentualnym udziałem psychologa na okoliczność:
„czy oskarżony X w związku z choroba psychiczną (z uwzględnieniem ewentualnego oddziaływania przyjmowanych leków), lub innym zakłóceniem czynności psychicznych, jest zdolny do udziału w postępowaniu karnym w charakterze oskarżonego".
Dowód:
Pismo Domu Pomocy w X z dnia 16.04.2021 r. wraz z opinią psychologiczną.
Dowód:
Opinia psychiatrycznazdnia10.05.2021oraz31.05.2021r.
„ I. U X rozpoznajemy przewlekłą chorobę psychiczną schizofrenięparanoidalną.
2.Waktualnymstaniezdrowianiemożebraćudziałuwpostępowaniukarnym.Niejestw stanie prowadzić obrony w sposób samodzielny i rozsądny. Z uwagi na częste nawrotychorobyuważamy,że stanzdrowia nie ulegnie na tylepoprawie, że będziemógłkiedykolwiekstawiaćsięnarozprawie."
Dowód:
Zaświadczenie o zatrudnieniu z dnia 09.09.2021 roku r.pr. X
Mając powyższe na względzie Sąd orzekł, jak w petitum postanowienia.
![]() Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury ul. Świętojerska 16, 00-202 Warszawa Zobacz na mapie |
Kancelaria Wyższego Sądu Dyscyplinarnego: | |||
Kierownik: |
Sekretariat: Magdalena Krzyna tel. 22 505 25 10 faks 22 505 25 11 e-mail: wsd@adwokatura.pl poniedziałek - piątek: 9.00-15.00 |
© 2018 Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury. Projekt i wykonanie: Hedea.pl